Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Dokument

Cennik

Uzyskaj dokument

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory zwrotne grzybkowe

Zawory zwrotne grzybkowe są wykorzystywane na bardzo szeroką skalę w systemach hydraulicznych, grzewczych i ciepłowniczych. Odpowiadają one przede wszystkim za zabezpieczanie przed przepływem zwrotnym danego czynnika roboczego. W GTM Process Valves oferujemy szeroki asortyment różnych zaworów zwrotnych grzybkowych, których wykorzystanie jest gwarancją poprawnej pracy całej instalacji. Znaleźć można u nas m.in. zawory zwrotne grzybkowe gwintowane i zawory zwrotne grzybkowe kołnierzowe, a także wiele innych niezawodnych produktów z tej kategorii. Zakres dostępnych średnic wynosi od DN 10 do DN 200, a zakres ciśnienia od PN 14 do PN 420. Oferujemy produkty w naszym sklepie takich producentów jak SW Armatura, Zetkama, Wakmet i Chemar.

Opis: Zawory zwrotne grzybkowe
Średnice: DN 10 – DN 200
Przyłącze: Kołnierzowe, gwintowane, do wspawania
Ciśnienia: PN16-PN420, 800 lbs – 2500 lbs
Korpus: Żeliwo szare EN-GJL 250, EN-GJS 400, staliwo węglowe GP240GH, A216WCB, stal węglowa kuta A105, staliwo kwasoodporne CF8M
Grzyb: Stal węglowa, stal kwasoodporna
Zastosowania: Energetyka, ciepłownictwo

Producenci: SW Armatura, Zetkama, FAG Głuchołazy, Wakmet, Chemar

Zawór zwrotny grzybkowy – charakterystyka

Zawory zwrotne grzybkowe to kategoria produktów, które pełnią bardzo ważną funkcję w każdej instalacji ciśnieniowej. Przede wszystkim zapewniają one bezproblemowy przepływ określonego medium tylko w jednym kierunku, blokując przy tym przepływ w kierunku przeciwnym. W niektórych przypadkach umieszczenie zaworu zwrotnego grzybkowego w instalacji jest podstawą do tego, aby zapewnić jej poprawne funkcjonowanie. Zawory zwrotne grzybkowe gwintowane i zawory zwrotne grzybkowe kołnierzowe zabezpieczają cały układ przed awarią i chronią przed problematycznymi przeciekami. Oprócz klasycznych zaworów zwrotnych grzybkowych wyróżnia się jeszcze zawór zwrotny kulowy, zawór zwrotny membranowy i klapowy zawór zwrotny grzybkowy. Charakterystyka tych produktów sprawia, że są one bardzo często wykorzystywane w różnego rodzaju instalacjach.

Budowa zaworu grzybkowe zwrotnego

Zawór grzybkowy zwrotny zawdzięcza swoją nazwę specyficznej budowie, której najważniejszym elementem jest część zamykająca. Ma ona postać grzybka z metalową lub gumową uszczelką, zamocowanego na ruchomym trzpieniu zaworu. Grzybek naprzemiennie zamykając i otwierając się, umożliwia przepływ czynnika roboczego tylko w jednym kierunku. Budowa i działanie zaworów grzybkowych zwrotnych jest stosunkowo prosta, przez co rzadko kiedy zdarzają się ich uszkodzenia czy awarie. Elementy instalacyjne tego typu odznaczają się bardzo dużą trwałością i niezawodnością w różnych instalacjach.

Zawory zwrotne grzybkowe z obciążeniem

Poszczególne modele zaworów zwrotnych grzybkowych mogą się od siebie nieznacznie różnić, jeśli chodzi o budowę czy sposób działania. Podstawowy podział obejmuje zawory zwrotne grzybkowe bez obciążenia i z obciążeniem. W tym drugim przypadku zawory wyposażone w dodatkowy element, np. w postaci sprężyny, która wspomaga pracę całego elementu podczas otwierania i zamykania przepływu. Inny podział ze względu na sterowanie obejmuje zawory z napędem ręcznym, elektrycznym i pneumatycznym. Te ostatnie stosowane są w najbardziej wymagających miejscach, gdzie utrudnione jest ręczne nadzorowanie pracy elementu.

Zawory zwrotne grzybkowe – zastosowanie w przemyśle

Wiele firm powszechnie wykorzystuje zawory zwrotne grzybkowe. Zastosowanie w przemyśle tego typu produktów jest powszechne. Bardzo często spotkać się można z nimi w instalacjach hydraulicznych. W przypadku przepływu wody gorącej najczęściej używa się zaworu grzybkowego mosiężnego, natomiast dla wody zimnej – zaworu grzybkowego z gumową uszczelką. Wśród innych obszarów zastosowań zaworów zwrotnych grzybkowych znajduje się szeroko pojęta energetyka i ciepłownictwo.

Cennik

Aby otrzymać cennik naszych produktów wypełnij poniższy formularz. Dokument otrzymasz e-mailem.