Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Dokument

Cennik

Uzyskaj dokument

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Kompensatory mieszkowe

Opis: Kompensatory gumowe, kompensatory stalowe
Średnice: DN 15 – DN 600, większe na zapytanie
Przyłącze Kołnierzowe, gwintowane, do wspawania
Ciśnienia: PN 10 – PN 16
Mieszek: Gumowe: NBR, EPDM, Hypalon, Chloropren, Stalowe: stal nierdzewna, stal kwasoodporna
Materiał przyłącza: Kołnierz lub króciec do wspawania ze stali węglowej lub stali nierdzewnej
Wyposażenie specjalne: Ogranicznik ruchów osiowych, pierścień próżniowy, wykładzina PTFE
Zastosowania: Przemysł przetwórczy, elektrownie, oczyszczalnie ścieków, wodociągi, budownictwo

Producenci: Sferaco, Sobtrade, Zetkama, Burgmann, Ayvaz, Witzenmann, inni

Kompensator to element instalacji przesyłowych, który ma na celu niwelowanie przemieszczania, które pojawia się przy transporcie mediów takich jak gaz czy woda. Kompensator mieszkowy wykorzystywany jest do eliminacji termicznego wydłużenia rurociągu oraz w instalacjach, do których podłączone są urządzenia wywołujące wibracje. Kompensatory wykonane są z różnych materiałów i dobierane pod względem charakterystyki instalacji oraz substancji, jaka będzie transportowana. Wyróżniamy modele metalowe, tkaninowe oraz gumowe. Istnieje również podział ze względu na pracę, gdzie rodzajami kompensatorów są: osiowe, boczne, kątowe oraz z przegubem Cardana.

Kompensator mieszkowy stalowy

Kompensator mieszkowy wykonany z metalu instaluje się w pompach, wtryskiwaczach paliwa czy instalacjach prądotwórczych. Taka budowa pozwala na jego montaż w środowiskach, gdzie panuje wysoka temperatura oraz podwyższone ciśnienie, czyli rurociągach transportujących wodę, kopalniach, hutach. Można go stosować także w zakładach chemicznych, gdyż jest odporny na działanie silnie reagujących substancji. Mieszki wykonane są najczęściej z blachy ocynkowanej, która nie jest podatna na korozję oraz ma zwiększoną wytrzymałość.

Kompensator mieszkowy tkaninowy

Kompensator mieszkowy tkaninowy znajduje zastosowanie w instalacjach spalinowych oraz powietrznych. Do jego zadań należy pochłanianie drgań i niwelowanie przemieszczeń osiowych, kątowych oraz poprzecznych. Może wytrzymywać temperatury od -90 stopni Celsjusza aż do +1000 stopni Celsjusza. Aby go odpowiednio dobrać, należy brać pod uwagę pewne czynniki, takie jak stężenie oraz gęstość transportowanego medium, zawartość cząstek stałych, temperatury, ciśnienia, prędkości przepływu oraz długości przewodu, którym przesyłana jest dana substancja. Modele tkaninowe wykonuje się z trwałych materiałów, takich jak: włókna poliestrowe, aramidowe, poliamidowe, szklane oraz silikon.

Kompensator mieszkowy gumowy

Ze względu na szeroki zakres zastosowań kompensator mieszkowy gumowy instaluje się praktycznie wszędzie, od instalacji sanitarnych poprzez rurociągi transportujące wodę pitną, paliwa, chemikalia, kwasy czy żywność. Zakres pracy temperaturowej jest niższy niż w przypadku kompensatorów tkaninowych i wynosi od -40 stopni Celsjusza do +150 stopni Celsjusza. Jest on także dodatkowo wzmocniony specjalnymi włóknami wykonanymi z poliestru lub poliamidu. Należy pamiętać, aby instalowane kompensatory posiadały wszelkie niezbędne atesty techniczne dopuszczające je do użytku.

Cennik

Aby otrzymać cennik naszych produktów wypełnij poniższy formularz. Dokument otrzymasz e-mailem.