Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory membranowe

Zawory membranowe w przemyśle są wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Jak sama nazwa wskazuje, są one wyposażone w specjalną membranę, która najczęściej wykonana jest z elastycznego polimeru. Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie całkowitego odseparowania przepływającego medium od innych części, wchodzących w skład budowy całego zaworu. W sklepie GTM Process Valves oferujemy szeroką gamę zaworów membranowych, a w tym zawór membranowy 2T, który świetnie spełni swoją funkcję w różnego rodzaju instalacjach. Nasze produkty wyróżniają się najwyższą jakością wykonania, ponadprzeciętną trwałością i długim okresem żywotności, przez co będą mogły być z powodzeniem użytkowane nawet przez wiele lat nawet w najbardziej zaawansowanych instalacjach.

Zawór membranowy – zasada działania

Zawory membranowe obejmują szeroką gamę elementów, które mogą się od siebie nieznacznie różnić, jeśli chodzi o budowę i sposób działania. Bardzo dużo zależy też od rodzaju zastosowanego napędu. Wyróżnia się m.in. zawory membranowe z napędem ręcznym, elektrycznym i pneumatycznym. W ofercie GTM Process Valves bez problemu znaleźć można zawór membranowy. Zasada działania takich zaworów sprowadza się jednak do uginania sprężystej membrany, co skutkuje ograniczeniem przepływu medium przez ten element. Dokładniej można to wytłumaczyć na przykładzie zaworów membranowych sterowanych ręcznie. W ich przypadku ruchu obrotowego ręcznego pokrętła jest on zamieniany na ruch liniowy trzpienia zaworu. Dokręcanie pokrętła powoduje opadanie trzpienia i dociskanie membrany. Jest ona rozciągana, czego efektem jest zmniejszanie światła przelotu zaworu. Membrany zazwyczaj wykonuje się z polimerów. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów znajduje się EPDM i PTFE, a także silikon lub FPM/FKM.

Jakie są rodzaje zaworów membranowych?

Zawory membranowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – zawory przelotowe i zawory jazowe. W przypadku zaworów przelotowych, średnica samego przelotu nie jest w żaden sposób ograniczona, a więc czynnik roboczy ma zapewniony swobodny przepływ. Rozwiązanie tego typu najczęściej stosuje się w instalacjach służących do transportowania cieczy gęstych, lepkich czy zawiesin. Jeśli chodzi o zawory jazowe, w środkowej części ich korpusu znajduje się specjalny wypust (jaz), którego zadaniem jest ograniczanie światła przelotu. Znacząco zmniejsza on drogę do pokonania rozciągającej się membrany w celu zamknięcia całego przepływu. Z zaworami membranowymi jazowymi bardzo często spotkamy się w przemyśle spożywczym.

Zawór membranowy – zastosowanie w przemyśle

Wiele dużych i małych przedsiębiorstw wykorzystuje zawór membranowy. Zastosowanie w przemyśle tego produktu jest niezwykle powszechne. Zawory membranowe mogą być z powodzeniem wykorzystane w różnych instalacjach, gwarantując poprawną pracę całego układu. Najczęściej spotkać się można z nimi w miejscach, w których następuje przepływ płynów korozyjnych, zawiesin włóknistych, zawiesin z cząstkami stałymi, lepkich cieczy i innych mediów, które z łatwością mogłyby zatkać zawór. Przewagą zaworów membranowych nad innymi rodzajami zaworów jest to, że całkowicie oddzielają one przepływający czynnik roboczy od zewnętrznego środowiska. Innym zastosowaniem zaworów membranowych, o którym warto wspomnieć, jest także regulacja małych przepływów. W sklepie GTM Process Valves znaleźć można bardzo szeroki asortyment, obejmujący niezawodne zawory membranowe.