Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Kurki stożkowe

Kurki stożkowe to elementy, które konstrukcyjnie przypominają zawory kulowe, lecz realizują nieco inne zadania. Są one szeroko wykorzystywane w instalacjach gazowych i energetycznych, a także w przemyśle petrochemicznym, chemicznym oraz papierniczym. Ich główną funkcją jest regulacja przepływu czynnika roboczego na linii produkcyjnej. W przypadku tego typu zastosowań warto postawić na produkty charakteryzujące się wysoką jakością wykonania, które można znaleźć w ofercie GTM Process Valves.

 

 

Średnice: DN 15 – DN 300
Zakres temperatur: -60°C ….+ 200°C
Ciśnienie: PN16, PN40, ANSI150, ANSI300
Korpus: stal węglowa, staliwo węglowe, stal węglowa kuta, stal kwasoodporna, żeliwo szare, żeliwo sferoidalne
Uszczelnienie: PTFE, PTFE + Grafit
Przyłącze: kołnierzowe, gwintowane
Napęd: ręczny, pneumatyczny, elektryczny
Wykonanie specjalne: z płaszczem grzewczym, 3-drogowe, inne na zapytanie
Zastosowania: Gazownictwo, energetyka, przemysł petrochemiczny, przemysł chemiczny, przemysł papierniczy
Producenci: SW Armatura

 

Kurek stożkowy – charakterystyka

Kurki stożkowe znajdujące się w asortymencie GTM Process Valves to przede wszystkim wysokiej jakości produkty, które pozwolą na skuteczną regulację przepływu w instalacji lub całkowite zamknięcie obiegu. Dokładne działanie jest zależne od rodzaju wykorzystanego kurka. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy: on-off oraz regulacyjny. W przypadku tego pierwszego jego głównym zadaniem jest zamykanie lub otwieranie przepływu w instalacji, z kolei drugi pozwala na dostosowanie jego intensywności. Za zamykanie częściowe lub całkowite odpowiada specjalny stożek, który kontroluje ilość materiału.

Kurki stożkowe – konstrukcja

Ze względu na fakt, że kurki stożkowe mogą mieć spore znaczenie dla efektywności instalacji, należy stawiać wyłącznie na produkty o wysokim standardzie wykonania i solidnej konstrukcji. W przypadku korpusu najlepiej sprawdzą się materiały takie jak stal węglowa, stal kwasoodporna oraz różnego rodzaju żeliwa. Zastosowanie tych materiałów sprawia, że kurek jest wytrzymały i odporny na działania różnych czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Nie bez znaczenia są też wymiary – w ofercie GTM Process Valves można znaleźć kurki stożkowe o średnicy od 15 do 300 DN.

Elementy tego typu cechują się również wysoką elastycznością termiczną, która zapewnia odporność na działanie skrajnych temperatur (od −60°C do nawet 200°C). Uszczelnienie z PTFE i grafitu sprawia, że całość konstrukcji jest odpowiednio zabezpieczona. W efekcie każde zadanie może być przeprowadzone z zachowaniem ochrony zarówno dla instalacji, jak i personelu.

Czym różni się kurek stożkowy od zaworu kulowego?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi elementami jest ich konstrukcja. W przypadku kurka stożkowego elementem odpowiadającym za regulację lub kompletne zamknięcie układu jest stożek, a w przypadku zaworu kulowego – kula. Główną przewagą kurka stożkowego nad zaworem kulowym jest brak “martwych przestrzeni”. Przekrój kurka stożkowego zmienia się bardziej liniowo niż zaworu kulowego, dlatego lepiej nadają się do zadań polegających na regulacji przepływu.

Zawory kulowe stosuje się przede wszystkim przy prostych instalacjach, które nie wymagają zaawansowanych zabezpieczeń. Doskonale spiszą się w przypadku instalacji gazowych, z wodą ciepłą lub zimną. Kurek stożkowy jest znacznie lepszym wyborem w przypadku odpowiedzialnych instalacji, gdzie wymagana jest wysoka żywotność zamontowanej armatury.