Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zasuwy nożowe

Zasuwy nożowe, nazywane także zasuwami płytkowo-nożowymi, są stosowane przede wszystkim w instalacjach, w które mogą wstępować ciała stałe lub gęste substancje. Dotyczy to wszelkiego rodzaju produktów sypkich, ścieków, olejów, cieczy lepkich, emulsji i zawiesin. Zasuwa nożowa pozwala na przecinanie tego typu elementów, zapewniając sprawne funkcjonowanie całego układu.

 

Zasuwa nożowa

Zasuwa nożowa zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej, ostrej tarczy, której wygląd przypomina nóż. Element ten służy do przecinania płynnych, gęstych substancji, które płyną przez daną rurę czy instalację. Jest on na tyle silny, aby poradzić sobie również z ciałami stałymi – dzięki temu nawet niezwykle ciężkie do przetoczenia materiały mogą sprawnie poruszać się w obrębie instalacji. Tarcza, rozcinając twarde obiekty, umożliwia bezpieczne zamykanie zaworu, co przekłada się na zapewnienie wydajnej i bezproblemowej pracy całego układu. Brak takiego komponentu w odpowiednim miejscu mógłby powodować blokowanie czynnika roboczego, a także pojawienie się nieszczelności w układzie.

Zastosowanie zasuwy nożowej pneumatycznej

Komponenty takie jak zasuwy nożowe wykorzystuje się do systemów ze ściekami, olejami, emulsjami, cieczami lepkimi czy zawiesinami, a także w przypadku instalacji z produktami sypkimi. Zasuwa nożowa pneumatyczna umożliwia sprawne działanie wielu wymagających układów. Warto podkreślić, że praca produktu jest w pełni zautomatyzowana – wszystkie zasuwy znajdujące się w ramach danej instalacji są w stanie współpracować ze sobą i zapewnić płynne przepływy substancji.

Zasuwa nożowa z napędem elektrycznym umożliwia szybką, pewną pracę ze stabilnymi, precyzyjnie dopasowanymi parametrami. To rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu branżach i instalacjach różnego rodzaju. Niektóre sektory wymagają jednak specyficznych rozwiązań – dla przykładu przemysł spożywczy często stawia na zasuwy nożowe pneumatyczne. Tego typu produkty są stosowane w zakładach mięsnych, punktach przetwórstwa warzyw i owoców, cukierniach czy browarach. Korzysta się z nich jednak również w cementowniach, hutach, zakładach przetwarzania metalu, biogazowniach, a także w przemyśle chemicznym, papierniczym i górnictwie. Szerokie zastosowanie zasuw automatycznych zapewnia komfortowe użytkowanie wielu istotnych obiektów, na przykład maszyn do mycia i płukania owoców.

Zasuwy nożowe – producent

W ramach naszej oferty można znaleźć zarówno rozwiązania oferowane przez zaufanych dostawców, takich jak Orbinox, Jafar, Zubi, Sferaco czy CMO, jak i produkty wytwarzane przez GTM Process Valves. Podczas projektowania własnych zasuw nożowych dbamy o najwyższy poziom jakości oraz wytrzymałości. Wykorzystujemy jedynie najlepsze materiały, takie jak żeliwo szare GG25 czy żeliwo sferoidalne GGG40, jak również staliwa CF8M (kwasoodporne) i GP240GH (węglowe). W przypadku noży stawiamy na stal nierdzewną i kwasoodporną, a uszczelnienia – między innymi gumę EPDM, teflon i silikon. Dostępne zasuwy nożowe świetnie sprawdzają się jako przyłącza międzykołnierzowe Wafer oraz LUG pracujące w ciśnieniu od 6 do 25 barów. Do tego ważna jest również wielkość – oferujemy produkty o średnicach od DN 50 (2 cale) do nawet DN 1000 (40 cali), aby każdy klient mógł znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Rodzaje zasuw nożowych

W asortymencie GTM Process Valves można znaleźć różne produkty tego typu. Zasuwa nożowa do ścieków sprawdza się idealnie w zakładach przetwórstwa i oczyszczalniach. Z jej zastosowaniem wszelkie stałe, twarde obiekty są niszczone, co umożliwia swobodny przepływ medium do właściwego punktu. Na miejscu ścieki dostają się w mniejszych elementach, dzięki czemu łatwiej poddać je kolejnym procesom. Innym tego rodzaju produktem jest zasuwa nożowa do materiałów sypkich, która zapewnia płynną pracę instalacji, przez którą przechodzą m.in. piaski, żwiry czy kamienie. Noże są na tyle silne, aby zniszczyć nawet tak twarde elementy i umożliwić im przejście dalej, do dalszych części układu. Zasuwa nożowa z napędem świetnie sprawdza się w przemyśle, oferując szybką i pewną pracę bez narażania systemu na awarie.

Warto wspomnieć również o produktach takich jak zasuwa nożowa kołnierzowa oraz zasuwa nożowa międzykołnierzowa. Obydwa z tych rozwiązań służą do instalacji przesyłających wody opadowe, ścieki i różne zanieczyszczenia. Noże zamknięte w zasuwach rozcinają przeszkadzające elementy i zapewniają płynne działanie układu. Zasuwa nożowa do zabudowy podziemnej jest przeznaczona do specjalnych zastosowań – pod ziemią sprawdzi się zasuwa nożowa nierdzewna, która odznacza się odpornością na wilgoć.