Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory trójdrogowe

Zawory trzydrogowe to elementy, z którymi najczęściej można się spotkać w instalacjach energetycznych, hydraulicznych i ciepłowniczych. Zadaniem zaworów tego typu jest kontrola przepływu czynnika grzewczego pomiędzy źródłem ciepła a instalacją peryferyjną. Inną ważną funkcją zaworów trójdrogowych jest także ochrona urządzenia grzewczego przed korozją. W naszej ofercie znaleźć można bardzo szeroką gamę niezawodnych zaworów trójdrogowych. Dostępny jest u nas m.in. zawór trójdrogowy z siłownikiem oraz zawór trójdrożny hydrauliczny. Wszystkie oferowane przez nas produkty charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania. Dzięki zastosowaniu najtrwalszych materiałów do ich wykonania mogą one pracować przy bardzo dużych temperaturach i ciśnieniu. Ich wybór to gwarancja niezawodności i poprawnej pracy całej instalacji.

Jakie są rodzaje zaworów trójdrożnych?

Zawory trzydrogowe obejmują bardzo liczną grupę elementów, które różnią się od siebie budową, przeznaczeniem i sposobem działania. Ze względu na pełnioną funkcję, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tych zaworów. Są to zawory trójdrogowe przełączające i mieszalnikowe. Pierwsza odmiana stosowana jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie zmiany kierunku przepływu. Zawory tego typu są wyposażone w specjalny przełącznik, którego zadaniem jest skierowanie czynnika roboczego do odpowiedniego wlotu. Zawory trójdrożne mieszalnikowe najczęściej wykorzystuje się do ochrony kotła przed niską temperaturą medium, powracającego do układu z instalacji peryferyjnej. Dzięki obecności zaworów mieszających można z łatwością połączyć wodę zasilającą z wodą powracającą z instalacji grzewczej. Innym kryterium, zgodnie z którym można podzielić zawory trójdrożne, jest sposób sterowania. Wyróżnia się m.in. zawory trójdrożne z napędem ręcznym, elektrycznym, hydraulicznym i pneumatycznym.

Zawór trójdrogowy – zasada działania

Budowa zaworu trójdrogowego jest bardzo prosta. Zawory tego typu mają kształt litery T i swoim wyglądem przypominają trójniki. Są one wyposażone w trzy wloty, które fachowo określa się jako porty. Wśród innych ważnych elementów budowy zaworów trójdrożnych znajduje się korpus, zwierciadło i trzpień. Powinny być one wykonane z bardzo trwałych materiałów, zwłaszcza pod kątem pracy w wysokiej temperaturze. Korpusy najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub innych równie wytrzymałych materiałów. Wiele firm z różnych dziedzin wykorzystuje każdego dnia zawór trójdrogowy. Zasada działania tego typu produktów różni się w zależności od typu zaworu. Niektóre z nich można nadzorować za pomocą sterownika, z kolei inne działają zupełnie samoczynnie.

Zawór trójdrożny – sposób montażu

Zawory trójdrożne to bardzo niezawodne, a przy tym uniwersalne elementy instalacyjne, których montaż jest naprawdę bardzo prosty. Mogą być one umieszczone w sieci grzewczej zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej, co jest bardzo dużym atutem. Podczas montażu warto pamiętać o tym, aby zagwarantować sobie dostęp do zaworu podczas późniejszej konserwacji, serwisu i obsługi. Wśród innych ważnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas instalacji, to zgodność kierunków przepływu wody ze wskaźnikiem na korpusie zaworu oraz umiejscowienie zaworu przed lub za pompą. W instalacjach centralnego ogrzewania zawór trójdrożny powinno się zamontować za pompą, natomiast w obiegu ciepłej wody użytkowej – przed pompą.

Najważniejsze zalety zaworów trójdrożnych 

Zawory trójdrogowe pomimo swojej prostej budowy, pełnią wiele ważnych funkcji w instalacjach grzewczych i odznaczają się bardzo dużą skutecznością. Ich wykorzystanie jest bardzo opłacalne i ekonomiczne. Dzięki urządzeniom tego typu można znacząco zmniejszyć zużycie paliwa i zwiększyć sprawność całego układu. Zawory trójdrogowe są też niezwykle proste w obsłudze. Do awarii dochodzi bardzo rzadko, a jeśli zdarzają się jakieś problemy, można je szybko i łatwo wyeliminować. Najczęstsze usterki wynikają ze zbyt niskiej temperatury wody i zawieszania się zaworu.

GTM Process Valves – niezawodne zawory trójdrogowe

GTM Process Valves to producent i bezpośredni importer armatury przemysłowej z całego świata. Dysponujemy bardzo bogatym asortymentem produktów o sprawdzonej, wysokiej jakości. Oferujemy niezawodne zawory trójdrogowe, które zaprojektowane zostały z myślą o najbardziej wymagających zastosowaniach i instalacjach domowych lub przemysłowych. Zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą.