Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory redukcyjne

Zawory redukcyjne, które znaleźć można w naszej ofercie to zaawansowane urządzenia do profesjonalnych zastosowań. To, co wyróżnia nasze produkty, to ogromna niezawodność i skuteczność w stabilizacji i regulacji ciśnienia przepływu cieczy, pary lub gazów. W naszym sklepie znaleźć można bardzo szeroką ofertę reduktorów, m.in. zawór redukcyjny do wody. Pochodzą one tylko od sprawdzonych i cenionych na rynku producentów. Oferowane urządzenia świetnie sprawdzą się w różnych zastosowaniach, zapewniając pełne bezpieczeństwo instalacji oraz innym komponentom, które są do niej podłączone. Nasze zawory redukcyjne mogą być też z powodzeniem wykorzystane do diagnostyki i konserwacji instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia. Charakteryzują się one bardzo prostą i kompaktową budową, co znacznie ułatwia montaż i późniejszą obsługę.

Zawór redukcyjny – do czego służy?

Zawory redukcyjne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest stabilizowanie i regulowanie ciśnienia przepływu medium. Mogą być to zarówno ciecze, jak i gazy czy pary. Zawory redukcyjne to bardzo szeroka grupa produktów. Poszczególne modele różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, a tym samym środowiska, w którym będą pracować. Wśród podstawowych rodzajów zaworów redukcyjnych znajdują się m.in. zawory redukcyjne do wody, zawory redukcyjne gazu i zawory redukcyjne pary.

Zawór redukcyjny – zasada działania

Zawory redukcyjne wykorzystuje się do ustalenia ciśnienia, które znajduje się za zaworem i utrzymanie go na danym poziomie, bez względu na czynniki zewnętrzne. Osiągnięcie tego jest możliwe, dzięki specyficznej budowie zaworów redukcyjnych. Są one wyposażone w tłoczek, który z jednej strony obciążony jest siłą sprężyny, natomiast z drugiej ciśnieniem. Kiedy ciśnienie za zaworem wzrasta, tłoczek przesuwany jest w lewą stronę, co skutkuje dławieniem dopływu cieczy z pompy. W efekcie tłoczek przywracany jest do stanu równowagi. Analogicznie wygląda sytuacja, kiedy następuje spadek ciśnienia. W takim przypadku tłoczek przesuwa się w prawo i otwiera się dopływ medium. Aby zawór redukcyjny mógł działać poprawnie, bardzo ważne jest jego odpowiednie nastawienie. Jeśli zawór redukcyjny będzie nieprawidłowo wyregulowany, może doprowadzić to do niestabilnej i głośnej pracy, powstawania drgań, uszkodzeń w wewnętrznej części zaworu i innych problemów.

Rodzaje zaworów redukcyjnych

Nasza oferta obejmuje profesjonalne zawory redukcyjne do wody, gazu i pary. Poszczególne warianty różnią się od siebie budową i docelowym przeznaczeniem. Przed wyborem konkretnego produktu, zalecane jest szczegółowe zapoznanie się z informacjami od producentów. Poprawne użytkowanie zaworów redukcyjnych to podstawa w zapewnieniu ich długiej i bezproblemowej pracy.

Zawór redukcyjny do wody

Podstawowym zadaniem zaworu redukcyjnego do wody jest utrzymywanie na stałym poziomie ciśnienia, które znajduje się za głównym zaworem. Nagły wzrost ciśnienia w instalacji mógłby ją uszkodzić i doprowadzić do poważnych problemów z tym związanych. Zmiany w ciśnieniu najczęściej powodowane są przez mniejszy pobór np. w nocy oraz uszkodzenie elementów elastycznych i złączy.

Zawór redukcyjny gazu

Zawór redukcyjny gazu to kolejny rodzaj powszechnie wykorzystywanych reduktorów. Jego zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia w różnych instalacjach pneumatycznych. Jeśli chodzi o sposób działania zaworów redukcyjnych gazu, jest on bardzo zbliżony do działania innych rodzajów reduktorów. Najważniejsze różnice wynikają najczęściej z zastosowanych materiałów, które muszą być odpowiednio przystosowane do konkretnego medium, transportowanego przez sieć. Zawór redukcyjny pneumatyczny to bardzo zaawansowane urządzenie, które osiąga sprawność na wysokim poziomie. Poszczególne modele mogą obsługiwać różne sieci. W zależności od ciśnienia roboczego, które może wynosić od 1 do 300 bar, należy dobrać urządzenie o odpowiedniej specyfikacji technicznej instalacji.

Zawór redukcyjny pary

Zawory redukcyjne wykorzystywane są także do stabilizacji ciśnienia pary wodnej. Zawór redukcyjny ciśnienia pary redukuje jej ciśnienie poprzez dławienie jej przepływu. Oferowane przez nas zawory redukcyjne pary mają możliwość w pełni automatycznej pracy, co jest ogromną zaletą, gdyż może to znacząco usprawnić różne procesy. Ponadto taki zawór redukcyjny pary niezwykle szybko reaguje na wszystkie zmiany w instalacji, co jest gwarancją niezawodności i pełnej skuteczności, jeśli chodzi o regulowanie ciśnienia.