Zasuwa nożowa

Najczęściej stosowaną armaturą w obszarze systemu kanalizacyjnego i oczyszczania ścieków, ale nie tylko, bo chociażby w systemie uzdatniania wody lub w przemyśle wodnym jest zasuwa nożowa. Zapewne dlatego, że armatura ta jest tak zaprojektowana, by mogła być z powodzeniem stosowana w instalacjach do transportu mediów ciekłych, jak również zawierających części stałe, a także do mediów gazowych. Każda nasza zasuwa nożowa ma całkowicie wolny przelot przy pełnym otwarciu, co sprawia, że straty ciśnienia są minimalne, natomiast ciała stałe nie osadzają się w zasuwie nożowej, bo są wypłukiwane strumieniem cieczy przy zamykaniu armatury.

Zasuwy nożowe do ścieków ze stali nierdzewnej

Opis: korpus monoblokowy, trzpień wznoszący lub niewznoszący, jednostronnie lub dwustronnie szczelna
Średnice: DN 50 - DN 1000
Przyłącza międzykołnierzowe Wafer oraz LUG
Ciśnienia: PN 6 - 25
Korpus: żeliwo szare GG25, żeliwo sferoidalne GGG40, staliwo kwasoodporne CF8M, staliwo węglowe GP240GH, inne materiały na zapytanie
Nóż stal nierdzewna AISI 304, stal kwasoodporna AISI 316
Uszczelnienie EPDM, NBR, Metal, Viton, PTFE, Silikon
Pakunek: bawełna impregnowana PTFE, PTFE, grafit
Napęd: kółko ręczne, napęd pneumatyczny, napęd elektryczny
Wykonanie specjalne: deflektor, skrobak, V-port, otwory czyszczące w korpusie, szczelna osłona
Zastosowania: przemysł papierniczy, elektrownie, oczyszczalnie ścieków, przemysł spożywczy

Producenci: GTM Process Valves, Orbinox, Zubi, CMO, Jafar, Stafsjo, Sferaco

Zasuwa nożowa - budowa

Budowa konstrukcji zasuwy nożowej umożliwia zastosowanie różnego rodzaju uszczelnień, wykonanych między innymi z EPDM, NBR, metalu, Vitonu, PTFE, silikonu itp. Niezależnie od tego, jaki korpus stanowi część zasuwy nożowej, czy to będzie korpus monoblokowy, trzpień wznoszący lub niewznoszący, jednostronnie lub dwustronnie szczelny. Poza tym odporna jest na szkodliwe działanie kwasów i rdzy.

Natomiast w zależności od napędu pneumatycznego bądź elektrycznego, a nawet na kółko ręczne zasuwa nożowa znajduje inne zastosowanie. Zasuwa nożowa sterowana ręcznie składa się z koła sterującego, dźwigni, przekładni przy dużych przekrojach lub koła łańcuchowego do napędu zdalnego. Natomiast sterowanie pneumatyczne w zasuwie nożowej odbywa się za pomocą siłownika pneumatycznego dwustronnego oraz jednostronnego. Napęd elektryczny działa pod zasilaniem 230V 50Hz, 400V 3AC.

Zasuwa nożowa - zastosowanie

Zasuwa nożowa zaprojektowana jest do wody i nieagresywnych cieczy z zawartością części stałych do 5%. Z powodzeniem zasuwa nożowa znajduje zastosowanie w oczyszczalni ścieków, w biogazowniach, w górnictwie, elektrowniach, a także w przemyśle stalowym, w przemyśle cukrowniczym, chemicznym, spożywczym oraz w browarach, chociażby przy sprzęcie do mycia i płukania.

GTM on-line shop
Armatura Przemysłowa