Zawory grzybkowe

Zawór grzybkowy to nic innego jak armatura pełniąca funkcję odcinającą lub regulacyjną. Zawór grzybkowy odcinający służy do zamykania instalacji, natomiast zawór grzybkowy regulacyjny do regulacji ilości przepływającego medium, a także w przypadku zaworów grzybkowych zwrotnych przed ruchem wstecznym czynnika roboczego. Zawór grzybkowy występuje w kilku podstawowych typach takich jak zawór jednogrzybkowy, zawór dwugrzybkowy, a także tzw. zawór szklankowy.

Budowa zaworów grzybkowych

Zawór grzybkowy wyposażony jest w zamknięcie grzybkowe, które może być wspomagane sprężyną. Zbudowany jest z korpusu, wykonanego z żeliwa szarego GG-25, żeliwa sferoidalnego GGG40, staliwa węglowego GP240GH, A216 WCB, A352 LCB, stali kwasoodpornej A351 CF8, A351 CF8M, stali węglowej kutej P245GH, A105, A182 F22 lub innych substancji, która zapewnia wytrzymałość i wysoką jakość zaworów. Wewnątrz korpusu w zaworze grzybkowym znajduje się gniazdo przylgowe dla elementu uszczelniającego.

Grzybek z uszczelką gumową lub grzybek metalowy, zwykle mosiężny, zamontowany na ruchomym trzpieniu służy jako element zamykający przepływ w zaworze grzybkowym. Uszczelnienie trzpienia względem korpusu nosi nazwę dławnicy. Zawór grzybkowy z uszczelką gumową stosowany jest tylko do wody zimnej, natomiast zawór grzybkowy mosiężny z uszczelnieniem metal na metal, lub z uszczelnieniem teflonowym (uszczelka PTFE) stosowane są w instalacjach wody gorącej, albo przy agresywnych cieczach.

Parametry zaworów grzybkowych

W ofercie posiadamy różne rodzaje zaworów grzybkowych, dlatego możemy zaproponować zawór grzybkowy zaporowy prosty, zaporowo-zwrotny, mieszkowy, z grzybem regulacyjnym, w wykonaniu morskim, kątowy lub zawór grzybkowy skośny. Każdy zawór grzybkowy wykonany jest z najwyższą dbałością o jakość wykonania, materiałów i szczegóły, dlatego zalecamy podczas wyboru konkretnego modelu, by zwrócić uwagę, na parametry warunkujące pracę wykonaną z powodzeniem. Chociażby każdy zawór grzybkowy w naszym asortymencie ma swoją określoną maksymalną temperaturę pracy, na którą warto zwrócić uwagę. Dla zaworów grzybkowych kołnierzowych zakres wynosi -60 C do +540 C.

Wybierając zawór grzybkowy, warto też zwrócić uwagę na napęd ręczny, elektryczny, czy też pneumatyczny i na przyłącze kołnierzowe, do wspawania lub gwintowane. Dostępne w naszym asortymencie zawory grzybkowe o różnych typach i parametrach różnią się też wielkością średnicy. Dlatego można wybierać zawór grzybkowy o średnicach od DN 15 do DN 400.

GTM on-line shop
Armatura Przemysłowa