Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Kompensatory dławikowe

Kompensatory dławikowe to elementy znajdujące zastosowanie w instalacjach sieci przemysłowych, w których transportowane są materiały sypkie, a także woda lub para. Wykorzystuje się je przede wszystkim do absorbowania niewielkich przemieszczeń względem różnych płaszczyzn. W ofercie GTM Process Valves można znaleźć wysokiej jakości kompensatory dławikowe, które zostały przystosowane do energetyki, górnictwa, a także hutnictwa.

Kompensator dławikowy

Kompensator dławikowy jest elementem o szerokim wykorzystaniu w energetyce, górnictwie i hutnictwie. Nie są to jednak wszystkie możliwości jego zastosowania – z takimi komponentami można spotkać się również w innych gałęziach przemysłu. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Istotny będzie przede wszystkim standard wykonania, który wynika w dużej mierze z zastosowanych materiałów. W przypadku oferty GTM Process Valves wykorzystanie stali ST3S, R35 i 18G2A w połączeniu ze stalą kwasoodporną sprawia, że całość jest niezwykle wytrzymała, a także odporna na działanie różnych czynników. Przekłada się to również na możliwość zachowania kluczowych właściwości użytkowych produktu.

Odporność na działanie skrajnego ciśnienia jest jednym z wyróżników takiej konstrukcji. Kompensatory montuje się przede wszystkim w rurociągach, a także w instalacjach rurowych. Ze względu na ich budowę niezbędne jest ciągły nadzór – taka konstrukcja powinna być instalowana w łatwo dostępnych miejscach, w których w razie potrzeby można bez problemów przeprowadzić serwis.

Jak zbudowane są kompensatory dławikowe?

Budowa kompensatora jest nieskomplikowana – konstrukcja składa się głównie z przyłącza oraz korpusu. Pierwszy z tych elementów pozwala podłączyć całość do instalacji lub systemu rurociągów, z kolei korpus jest złożony ze znormalizowanych rur, w tym przypadku stalowych. Część korpusu stanowi również kielich, który jest elementem kompensatora o większej średnicy. W środku konstrukcji znajduje się także specjalny pierścień oporowy, którego zadaniem jest zapewnianie oporu dla szczeliwa. Każdy z kompensatorów z oferty GTM Process Valves cechuje się kompensacją osiową na poziomie +/- 150 mm.

Wydłużki dławicowe 

Wydłużki dławicowe to inna nazwa na kompensatory dławikowe. Zastosowanie produktów określanych tym mianem jest identyczne. Wydłużki umożliwiają przede wszystkim przyjmowanie dużych przemieszczeń osiowych w systemach, dzięki czemu możliwe jest konstruowanie rurociągów lub instalacji rur o dużej stabilności i szczelności. Ponadto służą one do łączenia elementów systemów o różnych średnicach.

Wydłużki dławicowe bezkołnierzowe wyróżniają się sposobem montażu. Nie są one wyposażone w kołnierz – z tego względu można je zainstalować jedynie z wykorzystaniem specjalnych elementów, takich jak króćce do wspawania.

Kompensatory dławikowe – zastosowanie

Kompensatory dławikowe stosuje się przede wszystkim w sieciach przemysłowych, w których czynnikiem roboczym są materiały sypkie, woda lub para. Często stosowane są jako alternatywa dla kompensatorów wykonanych z rur falistych. Ich funkcjonalność obejmuje również przyjmowanie przemieszczeń osiowych oraz umożliwienie łączenia różnych rur. Tego typu komponenty powinny być montowane w miejscach o łatwym dostępie ze względu na częstotliwość wykonywanego serwisu.