Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Napędy elektryczne do zaworów kulowych i przepustnic

W ofercie GTM Process Valves można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju przepustnic i zaworów kulowych, które są napędzane napędem elektrycznym. Napędy elektryczne to urządzenia, które pozwalają na automatyczne otwieranie i zamykanie zaworów przy pomocy prądu elektrycznego. Służą one do kontrolowania przepływu cieczy lub gazu w różnych systemach, takich jak: ogrzewanie, chłodzenie, przemysł czy infrastruktura wodno-kanalizacyjna Do ich poprawnego funkcjonowania należy wykorzystać źródło energii elektrycznej, które nie tylko napędzi element danego systemu, lecz także wpłynie na ciągłość działania instalacji. Można wyróżnić wiele wariantów, które różnią się mocą, wydajnością, sposobem montażu, jak również dodatkowym wyposażeniem, które może okazać się kluczowe w poprawnym funkcjonowaniu danego systemu.

 

 

Opis: Napędy elektryczne niepełnoobrotowe oraz wieloobrotowe
Napięcia: 12V DC, 24V AC/DC, 230V AC, 400V AC
Przełącza: Zgodnie z przyłączem armatury
Wykonania specjalne: Wykonanie przeciwwybuchowe, na niskie temperatury, ze sterowaniem lokalnym, ze sprężyną bezpieczeństwa (Fail Safe) inne
Zastosowania: Do sterowania przepustnicami, zaworami kulowymi, zasuwami
Producenci: Auma, Rotork, Regada, Centork, Valpes, Sectoriel, Bernard

 

Napędy elektryczne do zaworów

Zawory kulowe są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle gazowniczym, energetycznym oraz papierniczym. Ich głównym zadaniem jest całkowite zamknięcie lub otwarcie przepływu jak również regulacja przepływu medium. Można z nich korzystać zdalnie za pomocą specjalnego systemu, który wymaga zastosowania napędu przystosowanego do różnego rodzaju zaworów. Oferta GTM Process Valves obejmuje wiele rozwiązań, dzięki którym można wprawić w ruch zawory kulowe, motylkowe i inne.

Możemy wyróżnić przede wszystkim napęd ćwierćobrotowe, wieloobrotowe oraz liniowe, które napędzane są elektrycznie. Takie siłowniki składają się z silnika elektrycznego, sterownika silnika oraz mechanicznej przekładni np. planetarnej. Często stosuje się silniki bezszczotkowe elektryczne, które oferują jeszcze większą wydajność. Co ważne, każdy z siłowników jest wyposażony w wielokolorowe diody LED, które sygnalizują informacje o stanie silnika. Napęd zaworu jest zasilany przeważnie w zakresie 24–500 VAC/VDC.

Napędy elektryczne do przepustnic

Podobnie jak w przypadku napędów do zaworu, do przepustnic można wykorzystać rozwiązania o różnych parametrach. Siłowniki przeznaczone do napędzania takich elementów cechują się niewielkimi wymiarami. Większość napędów do przepustnic to rozwiązania typu on/off, co sprawia, że można jedynie je wyłączyć lub włączyć, bez możliwości zmiany trybu lub charakterystyki pracy. Istotną kwestią jest spory zakres ich temperatury pracy – mogą one poradzić sobie w warunkach od −20 do nawet 50°C. Dodatkowo propozycje z GTM Process Valves wyróżniają się cichą i ekonomiczną pracą (230 VAC). Czas cyklu pracy większości napędów do przepustnic oraz zaworów to mniej więcej 2 minuty. Napędy do przepustnic i zaworów są odpowiednio zabezpieczone – dostępne modele dysponują certyfikatem wodo- i pyłoszczelności IP67 lub IP68.