Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Napędy pneumatyczne do zaworów kulowych i przepustnic

Zawory i przepustnice są niezwykle ważnym elementem wielu instalacji gazowych, energetycznych, a także chemicznych oraz petrochemicznych. Do ich działania wymagane są specjalnie dostosowane jednostki napędowe. W ramach oferty GTM Process Valves można znaleźć wysokiej jakości napędy pneumatyczne do zaworów kulowych i przepustnic, które pozwolą skutecznie zautomatyzować instalację i zapewnią maksymalną wydajność.

 

 

Napędy: Pneumatyczne jednostronnego i dwustronnego działania
Opis: Przyłącze NAMUR VDI/VDE 3845, standardowo z ogranicznikami drogi (+/- 5°)
Zakres momentów: 13 Nm – 3235 Nm, wyższe na zapytanie
Przyłącza: ISO 5211 oraz DIN 3337
Ciśnienie sterowania: 2-10 bar
O-Ring: NBR (standard), Viton (wysokie temperatury), Silikon (niskie temperatury)
Korpus: Aluminium anodowane (standardowo wykonanie przeciwwybuchowe)
Wyposażenie: Wyłączniki krańcowe, pozycjonery, zawory sterujące
Zastosowania: Do sterowania przepustnicami i zaworami kulowymi
Producent: Actreg, Alphair, Air Torque

 

Siłowniki pneumatyczne do zaworów

Liczne instalacje w różnych branżach wymagają zastosowania odpowiednio dopasowanych przepustnic i zaworów kulowych. Bez tych elementów systemy nie mogą funkcjonować w poprawny i bezpieczny sposób, co wynika z braku możliwości zamknięcia lub regulowania przepływu. Aby zadbać o sprawną regulację zaworów, warto postawić na automatyzację instalacji, którą można wykonać z użyciem siłownika pneumatycznego lub elektrycznego. Zadaniem takiego komponentu jest zdalne zamykanie lub regulowanie przepływu. W ofercie GTM Process Valves można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju siłowników, co pozwala wybrać odpowiedni napęd do danego typu zaworu oraz przepustnicy.

Rodzaje i wykonanie siłowników pneumatycznych

Aktualnie można wyróżnić wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, które dzielą się pod kątem różnych czynników. Warto przede wszystkim wspomnieć o napędach pneumatycznych jednostronnego działania oraz dwustronnego działania. Pierwszy wariant sterowany jest powietrzem w jednym kierunku a w drugim kierunku za pomocą sprężyny. Z kolei drugi jest sterowany powietrzem w obu kierunkach. Do tego bez względu na konkretny rodzaj liczy się jakość wykonania – w przypadku modeli z naszego asortymentu można liczyć na wysoką wytrzymałość na skrajne temperatury oraz różne czynniki zewnętrzne. O-ringi są wykonywane z materiałów takich jak NBR, viton czy silikon – konkretny wybór powinien zależeć od docelowego wykorzystania siłownika.

Korpus jednostki napędowej jest produkowany głównie z aluminium anodowanego, które wykazuje właściwości przeciwwybuchowe. To istotna kwestia ze względu na fakt, że w przypadku siłowników pneumatycznych mamy do czynienia z powietrzem o dużym ciśnieniu (od 2 do 10 bar). O aktualnym stanie jednostki napędowej, jak również ewentualnych problemach, informuje czytelny i wygodny w obsłudze system diod LED. Całość można podłączyć do instalacji za pomocą przyłącza ISO 5211 oraz DIN 3337.

Sterowanie do napędów pneumatycznych

Sama jednostka napędowa to nie wszystko w przypadku pneumatycznego napędu – ważne jest również odpowiednie dobranie sterowania. Zawory sterowania dwuręcznego, zawory sterowane, przyciski sterownicze oraz mikrozawory sterowane przyciskiem to kolejne ważne elementy układu. Dzięki nim możliwe jest sprawne sterowanie napędami pneumatycznymi oraz zachowanie bezpieczeństwa pracy. Odpowiednia konstrukcja zaworów i innych elementów pozwala zabezpieczyć dłonie przed rozcięciami. Taki system sterowania zbudowany jest z dwóch przycisków rozmieszczonych na dwóch końcach zaworu, co pozwala zredukować ryzyko wypadków.

Zachęcamy do skorzystania z oferty GTM Process Valves. W ramach naszego asortymentu można znaleźć zarówno same napędy, jak i niezbędne wyposażenie, które pozwala przygotować odpowiednie sterowanie do napędów pneumatycznych. Układy przygotowane z rozwiązaniami od GTM Process Valves wyróżniają się jakością, trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na różne czynniki.