Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zasuwy klinowe miękkouszczelnione

Produkowane z żeliwa sferoidalnego zasuwy klinowe miękkouszczelnione są wykorzystywane w licznych instalacjach wodociągowych. Dzięki nim można bezpiecznie tworzyć sieci wodne i sanitarne, które umożliwiają dostarczanie na przykład wody pitnej do kranów w domach i mieszkaniach.

 

Średnice: DN 40 – DN 1000
Zakres temperatur: -20°C do +60°C (gaz), max. 110°C (woda)
Ciśnienie: 16 bar (żeliwo), 25 bar (staliwo)
Korpus: żeliwo sferoidalne EN-GJS-500-7, staliwo GP240GH
Uszczelnienie: NBR, EPDM
Certyfikacja: PZH, IGNiG, CE (PED 97/23/EC), WRAS
Zastosowania: gazownictwo, wodociągi, przemysł

Producenci: AVK, Jafar, Sferaco, TIS, VAG

Zasuwa miękkouszczelniona

Zasuwa z klinem gumowym to element wykonywany pod kątem potrzeb instalacji wodociągowych. Tego typu produkty są w całości produkowane z materiału zwanego żeliwem sferoidalnym – to stop żelaza, węgla i kilku różnych żeliw. Dzięki temu całość jest w wysokim stopniu odporna na ścieranie, rozciąganie, drgania, a także niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Sam klin wulkanizowany jest otoczony wysokiej jakości gumą, z kolei nakrętki, które umożliwiają użytkowanie tego komponentu, wytwarza się z mosiądzu prasowego. Materiał ten również musi charakteryzować się skuteczną ochronę przed różnymi czynnikami. Śruby łączące korpus i pokrywę są z kolei pokryte specjalną substancją, dzięki której zasuwa miękkouszczelniona jest lepiej zabezpieczona. Odpowiedni sposób wykonania przekłada się na spore korzyści w trakcie użytkowania. Jednym z ważniejszych elementów konstrukcji jest korek górny otoczony uszczelką czyszczącą, która zwiększa szczelność trzpienia i powstrzymuje zanieczyszczenia przed przedostawaniem się do wnętrza układu.

Zasuwa klinowa z miękkim uszczelnieniem – zastosowanie

Zasuwa klinowa z miękkim uszczelnieniem świetnie sprawdza się w instalacjach wodociągowych i przemysłowych, a także w gazownictwie. Tego typu elementy komponują się szczelnie z sieciami, w których poruszają się płyny różnego typu – od wody pitnej aż do substancji chemicznych. Przez zasuwy mogą również przepływać ścieki sanitarne i odpady przemysłowe. Dzięki swojej budowie taki komponent umożliwia montaż i bezpiecznie działanie w instalacjach naziemnych oraz podziemnych, ulokowanych na zewnątrz lub wewnątrz.

Zasuwy miękkouszczelnione w naszej ofercie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych zasuw miękkouszczelnionych. W asortymencie GTM Process Valves oferujemy produkty dopasowane do norm PN-EN 19 oraz PN-EN 1074, o średnicach od DN 40 (1 1/2″) do DN 1000 (40″), których parametry działania są potwierdzone certyfikatami PZH, IGNiG, CE (PED 97/23/EC) oraz WRAS. Produkty dostępne w naszej ofercie działają w temperaturach już od −20°C. Górna granica jest zależna od rodzaju substancji przenikającej przez zasuwę miękkouszczelnianą. W przypadku gazu będzie to +60°C, a w przypadku wody aż +110°C. Dostępne u nas produkty znajdują swoje zastosowanie w gazownictwie, wodociągach i przemyśle. Cena zasuwy jest zależna od jej rodzaju, wielkości oraz zastosowania, do którego przeznaczony jest dane rozwiązanie.

Montaż zasuw miękkouszczelnionych

Każda zasuwa miękkouszczelniona umożliwia działanie w pozycji pionowej i poziomej. Warto jednak mieć na uwadze, że sposób jej zakładania zależy w pewnym stopniu od firmy, która przygotowała dany produkt. Montaż powinien zawsze przebiegać zgodnie z instrukcjami udostępnionymi przez producenta. Należy wziąć pod uwagę kluczowe dane techniczne, takie jak rozmiar, dokładne wymiary, liczbę obrotów do otwarcia oraz masę zasuwy. Oprócz tego instrukcja powinna zawierać również dokładny opis budowy zasuwy, co ułatwi poprawne zamontowanie całości. Odpowiednio zainstalowana zasuwa miękkouszczelniona zapewnia bezpieczną i pewną pracę na długie lata.