Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Dokument

Cennik

Uzyskaj dokument

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory kulowe gwintowane, spawane

Zawory kulowe są wykorzystywane w instalacjach o różnym przeznaczeniu – grzewczych, gazowych i wodnych, zarówno z wodą ciepłą, jak i zimną. Tego typu elementy charakteryzują się prostą budową, wysoką szczelnością, łatwym montażem i wieloletnią trwałością, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w wielu układach.

 

Zawory kulowe z napędem elektrycznym i pneumatycznym

Wykonanie: Korpus: 1-częściowy, 2-częściowy, 3-częściowy; 2-drogowy, 3-drogowy
Przyłącze: Gwintowane, do wspawania
Średnice: 1/4” -4”
Ciśnienie: 16 – 500 bar
Korpus: Stal kwasoodporna AISI 316, stal węglowa A216WCB
Kula: Stal kwasoodporna AISI 316, stal nierdzewna AISI 304
Uszczelnienie: PTFE, PTFE, grafit, inne na zapytanie
Napęd: Ręczny, pneumatyczny, elektryczny
Wykonanie specjalne: Bez martwych przestrzeni, wysokociśnieniowe, z końcówkami do spawania orbitalnego, z otworem kompensacyjnym, gwint GW/GZ, antystatyczne, Fire Safe
Zastosowania: W zależności od wykonania neutralne gazy i płyny, kwasy, zasady itd.

Producenci: Andrex, Chemitex, Sferaco, Cegaz, Naval, Efawa, Adler

Budowa i działanie zaworów kulowych gwintowanych

Niezależnie od rodzaju instalacji, w której montowany jest zawór kulowy gwintowany, jego budowa i działanie wyglądają podobnie jak zaworów kulowych kołnierzowych. Element ten jest wyposażony w obrotową kulę z przelotem, której zadaniem jest otwieranie i zamykanie przepływu. To proste rozwiązanie, które charakteryzuje się jednocześnie wysoką szczelnością i łatwą obsługą.

Aby zawór kulowy gwintowany na pewno działał w sposób sprawny i bezpieczny dla całego budynku, należy dobrać odpowiedni element pod kątem właściwości instalacji. Ważna jest przede wszystkim średnica rur. Zawór musi idealnie pasować do ich wymiarów, aby w układzie nie dochodziło do zmian ciśnienia, które mogą prowadzić do nieszczelności i innych problemów. Najczęściej stosowane są zawory 1-calowe, jednak dostępne są również liczne inne warianty – elementy o wielkości 1/2″, 3/4″, 5/8″, 1 i 1/4″, 1 i 1/2″ oraz 1/2″ x 1/2″.

Zawór kulowy gwintowany

Zawory kulowe gwintowane odznaczają się wysoką wytrzymałością i bezpieczną pracą, dzięki czemu są niezbędne do sprawnego działania wielu instalacji. Wykorzystuje się je przede wszystkim do układów odpowiadających za odprowadzanie ciepłej i zimnej wody, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć ich także w instalacji gazowej lub centralnego ogrzewania. Ich konstrukcja pozwala na wygodne, bezpieczne odcięcie oraz przywrócenie przepływu. Ogromnym plusem zaworów kulowych gwintowych jest jego prosty montaż. Ponadto gwintowanie lub spawanie zmniejsza oddziaływanie czynników zewnętrznych na zawór – dzięki temu jest on bardziej odporny na korozję, kontakt z powietrzem i substancjami chemicznymi czy zmiany warunków atmosferycznych.

Zawór kulowy spawany

Zawór kulowy spawany jest wykorzystywany w instalacjach wewnętrznych i zewnętrznych. Charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Zawór kulowy spawany, tak samo jak zawór kulowy gwintowany, powinien być przede wszystkim dopasowany do innych elementów układu. Może sprawdzić się w przypadku instalacji wodnych czy grzewczych, a wzmocniona konstrukcja gwarantuje stałe ciśnienie i niskie ryzyko wystąpienia awarii oraz usterek.

Zawory kulowe gwintowane – cena i sposób wyboru

Zakup zaworu kulowego gwintowanego czy spawanego to inwestycja na lata. Warto zatem dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu – w tym celu należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Najistotniejszym z nich są średnice rur, które muszą idealnie pasować do gabarytów zaworu. Kluczowy jest także sam rodzaj instalacji. W przypadku zaworów kulowych warto zwracać uwagę na kolory rączek, które umożliwiają szybką identyfikację przeznaczenia konkretnego elementu. Zawory z czerwonymi rączkami montuje się zazwyczaj na instalacjach wodnych ciepłych, z kolei niebieskie rączki spotyka się w układach z wodą zimną. Barwa żółta jest natomiast stosowana przy instalacjach gazowych. Cena jest zależna od wymiarów i zastosowania danego produktu – może ona wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Cennik

Aby otrzymać cennik naszych produktów wypełnij poniższy formularz. Dokument otrzymasz e-mailem.