Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zasuwy klinowe pierścieniowe

Wykorzystanie zasuw klinowych pierścieniowych to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odcięcie przepływu cieczy lub gazu. Rozwiązania tego typu charakteryzują się bardzo dużą uniwersalnością, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystane w różnych gałęziach przemysłu. W ofercie GTM Process Valves znajdują się zasuwy klinowe pierścieniowe o bardzo wysokiej jakości. Są one wykonane z materiałów o dużej trwałości i wytrzymałości mechanicznej, dzięki czemu świetnie sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających warunkach i zastosowaniach.

Oferujemy niezawodne zasuwy klinowe pierścieniowe z uszczelnieniem metalowym o średnicach z zakresu DN15 – DN1000. Posiadamy zasuwy takich producentów jak SW Armatura, Jafar, Sferaco, FAL Lipiany, Mała Panew i TIS.

Opis: Zasuwy klinowe pierścieniowe z uszczelnieniem metalowym
Figury: fig. 055, fig. 043, fig. 122, fig. 184, fig. 044, fig. 011, ZKK40, ZKK100, ZKS250, inne
Średnice: DN 15 – DN 1000
Zakres temp. -60°C do +593°C
Ciśnienie: PN6 – PN250, wyższe na zapytanie
Przyłącze: kołnierzowe wg EN oraz ANSI
Korpus: żeliwo szare GG25, żeliwo sferoidalne GGG40, staliwo węglowe GP240GH, ASTM A216 WCB, staliwo ASTM A217 WC6, staliwo kwasoodporne ASTM A351 CF8M, inne na zapytanie
Siedzisko: mosiądz, ASTM A278 420, ASTM A276 F304, stellit, inne na zapytanie
Producenci: SW Armatura, Jafar, Sferaco, FAL Lipiany, Mała Panew, TIS

Zasuwa klinowa pierścieniowa – charakterystyka

Zasuwa klinowa pierścieniowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów zaworów przemysłowych. Cechą charakterystyczną takiej zasuwy jest specyficzna budowa. Jest ona wyposażona w specjalne wrzeciono, którego ruch obrotowy powoduje podnoszenie lub opuszczanie klina, czyli elementu, który odpowiada za otwieranie i zamykanie danego odcinka sieci. Klin to jedna z najważniejszych części w każdej zasuwie klinowej pierścieniowej. Jeśli jest on prawidłowo wykonany, zapewni instalacji szczelność i niezawodność nawet przez bardzo długi czas.

Zasuwa klinowa pierścieniowa – zastosowanie

Zasuwa klinowa pierścieniowa to bardzo wszechstronny element, który może być z powodzeniem zastosowany w wielu różnych miejscach. Najczęściej wykorzystuje się go w instalacjach wodociągowych, ściekowych, gazowych, rafineryjnych, ciepłowniczych, energetycznych i chemicznych. Poszczególne modele zasuw klinowych pierścieniowych mogą się od siebie różnić pod pewnymi względami.

Podczas wyboru tego elementu, to na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, to maksymalna i minimalna temperatura pracy oraz zakres ciśnienia, w jakich ma pracować ten element. W naszym sklepie znajdują się zasuwy klinowe pierścieniowe, które mogą pracować przy temperaturze od -60 do +593° C i ciśnieniu w zakresie od PN6 – PN250. O wyższe zakresy pracy pod ciśnieniem należy zapytać.

Zasuwa klinowa pierścieniowa z uszczelnieniem

Zasuwy klinowe można podzielić na dwa rodzaje – zasuwy z uszczelnieniem miękkim i zasuwy z uszczelnieniem twardym (pierścieniowe). Zasuwa klinowa z uszczelnieniem miękkim służy przede wszystkim do odcinania czystej wody lub przemysłowej o temperaturze do 120° C. Zasuwa klinowa pierścieniowa z uszczelnieniem twardym, ze względu na swoją budowę, może być wykorzystywana w bardziej wymagających warunkach. Stosuje się w nich metalowe uszczelnienie, które jest bardzo wytrzymałe i odporne na wiele niekorzystnych czynników.

Aby zasuwa klinowa pierścieniowa mogła dobrze spełniać swoje zadanie, należy pamiętać o jej prawidłowej eksploatacji. Najważniejsze jest to, aby była ona użytkowana w pozycji „całkowicie otwarty” lub „całkowicie zamknięty”, gdyż w przypadku niepełnego otwarcia może dojść do poważnych uszkodzeń uszczelnienia. Jeśli chodzi o sterowanie zasuwą, można to robić poprzez kółko znajdujące się na trzpieniu lub na kolumience, za pomocą klucza T, napędu elektrycznego i pneumatycznego lub innego elementu, jakim może być np. kółko z łańcuchem.