Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Katalog

Program produkcji

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory zwrotne kulowe

Oferujemy szeroki wybór zaworów zwrotnych kulowych – średnice dostępnych produktów zaczynają się od 1 cala, a kończą nawet na 16 calach (DN 400). Przyłącze może być kołnierzowe lub gwintowane, a wszystkie propozycje z naszego asortymentu odznaczają się wysoką jakością wykonania i szczelnością. Takie rozwiązania idealnie sprawdzą się na przykład w oczyszczalniach ścieków, zapewniając pewne i bezpieczne połączenie całego systemu.

 

Opis: Zawory zwrotne kulowe
Średnice: DN 40 – DN 400, 1“-3“
Przyłącze: Kołnierzowe, gwintowane
Ciśnienia: PN 10 – PN16
Korpus: Żeliwo szare EN-GJL 250
Kula Żeliwo sferoidalne EN-GJS 400 pokryte NBR, aluminium pokryte NBR
Uszczelnienie: NBR
Zastosowania: Oczyszczalnie ścieków

Producenci: Sferaco, Cast Flow, Jafar, Zetkama

Zawór zwrotny kulowy

Kulowy zawór zwrotny to element, który ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całej instalacji. Tego typu propozycje są tworzone głównie z myślą o wykorzystaniu w sieciach oczyszczalni ścieków. Budowa i układ takiego komponentu pozwala na przygotowanie bardzo szczelnej instalacji, która będzie skutecznie chroniona przed wszelkiego rodzaju awariami. W ramach naszej oferty można skorzystać z propozycji od najbardziej docenianych producentów, którzy dbają o wykorzystanie najwyższej klasy materiałów. Konstrukcja zaworów zwrotnych kulowych dostępnych w asortymencie GTM Process Valves obejmuje solidne uszczelnienia, a także mocne i wytrzymałe żeliwa pokryte specjalnymi powłokami, które gwarantują dodatkowe zabezpieczenie.

Zawór zwrotny kulowy – zasada działania

Zawory zwrotne kulowe pracują przede wszystkim dzięki odpowiedniemu obciążeniu kuli. W tego typu elementach znajdują się kule poliuretanowe o określonych ciężarach, które są dostosowane pod kątem niwelowania wibracji i uszkodzeń. Zasada działania takiego zaworu polega na poruszaniu się kuli w górę i w dół, co umożliwia swobodny przepływ ścieków w instalacji. Całość komory zaworu zwrotnego przygotowana jest tak, aby kula wprowadzana była bez problemu do gniazda, a całość jednocześnie uszczelnia się pod kątem zapobiegania przepływowi czynnika roboczego w kierunku przeciwnym do spodziewanego. Niezwykle istotną kwestią jest w tym przypadku właściwy dobór ciężaru kuli.

Zastosowanie zaworów zwrotnych kulowych

Zawór zwrotny kulowy do ścieków używany jest w instalacjach funkcjonujących w ramach oczyszczalni, w których pozwala zapewnić swobodny przepływ medium w danym kierunku. Tego typu produkty muszą charakteryzować się wysoką szczelnością i bezpiecznym działaniem. Warto zwrócić uwagę na ich jakość wykonania – przy nieodpowiednich rozwiązaniach występuje ryzyko awarii, które mogą prowadzić nie tylko do uszkodzenia instalacji, lecz także powstania zanieczyszczeń wymagających późniejszego usunięcia. Zakup właściwie dobranych zaworów zwrotnych kulowych umożliwia pewną, bezpieczną pracę, która zapewnia spokojne i sprawne użytkowanie całej instalacji.

Rozmiary i rodzaje zaworów zwrotnych kulowych

W zależności od potrzeb zawór zwrotny kulowy może mieć różny rozmiar – powinien on być dobrany pod kątem średnicy rury, do której podłączony będzie ten element. Najczęściej wybierane produkty to zawór zwrotny kulowy 1 cal (DN 25), zawór zwrotny kulowy 3/4″ (DN 20) czy też zawór zwrotny kulowy 1/2” (DN 15). W przypadku szerszych rur sprawdzi się zawór zwrotny kulowy kołnierzowy. Warto zaznaczyć, że produkt będzie działać poprawnie jedynie wtedy, gdy będzie połączony z instalacją bez żadnych nieszczelności.

Charakterystyka konstrukcji zaworów zwrotnych kulowych

Kulowy zawór zwrotny może być wykonane z żeliwa sferoidalnego lub stali kwasoodpornej. Elementy z tej kategorii są projektowane tak, by ich konstrukcja była w pełni samoczyszcząca, a pełny i gładki otwór zapewniał niską stratę ciśnienia połączoną z wysoką szczelnością.