Zaznacz stronę

Armatura przemysłowa

Największe w Polsce stany magazynowe armatury przemysłowej

Katalog

Program dostaw

Dokument

Cennik

Uzyskaj dokument

Film

Grupa METKOM

Zobacz film

Zawory zwrotne

Zawór zwrotny to podstawowy element niejednej sieci wodnej czy grzewczej. Tego typu komponenty są częścią armatury zabezpieczającej i umożliwiają sprawny przepływ cieczy lub gazu tylko w jednym kierunku. Dzięki temu cała instalacja działa sprawnie i nie jest narażona na niepożądany przepływ zwrotny czy uderzenia hydrauliczne.

Zawór zwrotny – budowa

Zawory zwrotne muszą być wykonywane z zachowaniem maksymalnej precyzji, by zapewnić sprawną pracę konkretnej instalacji. Komponenty tego typu składają się przede wszystkim z dwóch przyłączy – wejścia i wyjścia. Najważniejszą częścią jest jednak blokada przepływu mediów, która służy do zatrzymania wszelkich prób przedostania się powietrza, wody lub innego czynnika w kierunku odwrotnym niż oczekiwany.

Zawór zwrotny – zasada działania

Co istotne, zawory zwrotne nie wykorzystują do swojego funkcjonowania siłowników, dźwigni sterujących ani żadnych specjalistycznych, nowoczesnych systemów. Układ takiego elementu jest tak, aby całą instalacją – wraz z poprawnym przepływem mediów – sterowały sama różnica ciśnienia. Gdy jej wartość osiągnie odpowiedni poziom, następuje otwarcie lub zamknięcie elementu dławiącego. Wysokie ciśnienie powoduje otwieranie tej części, z kolei niskie – samoczynne zamknięcie. W efekcie poziom i kierunek przepływania medium jest stale kontrolowany z wysoką precyzją.

Zastosowanie zaworu zwrotnego

Głównym zadaniem zaworu zwrotnego jest zapobieganie przed przepływem zwrotnym w instalacji. Dzięki temu układy różnego rodzaju mogą bez przerwy działać zgodnie z ich oczekiwanym sposobem pracy oraz pożądaną sprawnością, redukując przy tym ryzyko wystąpienia awarii. Sam zawór zwrotny pozwala niskim kosztem zabezpieczyć instalację przed usterkami i zadbać o jej wydajność. W zależności od potrzeb dostępne są różne zawory zwrotne, które mogą być dobierane pod kątem wielkości rur, rodzaju instalacji czy też jej umiejscowienia.

Zawory zwrotne – rodzaje

W ofercie naszego sklepu dostępne są różne rodzaje zaworów zwrotnych. Jednym z nich jest zawór zwrotny kulowy: to produkt, który odznacza się charakterystyczną budową, umożliwiającą kontrolowany przepływ wody we właściwym kierunku. Jego działanie jest zależne od pozycji okrągłego elementu – uniesiona kulka zapewnia swobodny bieg płynu, z kolei zablokowana hamuje pracę całej instalacji.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest zawór zwrotny podciśnienia. Wykorzystuje się go do instalacji ciśnieniowych, na przykład do wody czy sprężonego powietrza. Działa podobnie jak zawór zwrotny kulowy, choć jego funkcjonowanie opiera się na automatycznej pracy, niezależnie od czynności wykonywanych przez użytkowników instalacji. W ramach naszego asortymentu można znaleźć również zawór zwrotny powietrza: umieszcza go się zazwyczaj w kompresorze bądź w instalacjach ze sprzężonym powietrzem. Jego rola jest bardzo istotna – chroni on przed rozszczelnieniem rur, które może prowadzić nawet do wybuchu instalacji. Zawór zwrotny powietrza zapobiega cofaniu się sprężonego powietrza z butli. Działa automatycznie, kontrolując stale różnicę ciśnienia w elemencie dławiącym.

Zawory zwrotne do rur o mniejszej i większej średnicy

Zawór zwrotny kołnierzowy i zawór zwrotny grzybkowy to elementy, które sprawdzą się w różnego rodzaju instalacjach zewnętrznych oraz wewnętrznych. Pierwszy z nich jest przeznaczony do wykorzystania z rurami o większej średnicy. Zapewnia on bezpieczne i pewne połączenie, które byłoby ciężkie do uzyskania w przypadku standardowych produktów. Budowa kołnierzowa umożliwia łatwy montaż i demontaż zaworu. Zawór zwrotny grzybkowy charakteryzuje się tym, że posiada zawieradło w formie grzyba. Jest stosowanych zarówno w instalacjach ciepłowniczych, jak i wodociągowych.

Montaż zaworu zwrotnego

Zawór zwrotny musi być umieszczony we właściwym miejscu, aby zapewniać odpowiednią kontrolę przepływu czynnika roboczego w instalacji – najczęściej powietrza lub wody. W celu uzyskania najlepszych efektów do montażu często wykorzystuje się sprężarkę powietrza, która ułatwia połączenie i zapewnia bezpieczną pracę na lata. 

Cennik

Aby otrzymać cennik naszych produktów wypełnij poniższy formularz. Dokument otrzymasz e-mailem.